Veľká medzinárodná konferencia medicínskych odborníkov a vedcov z celej Európy sa 4. mája 2006 v Bruseli zaoberala prínosmi rozumného pitia piva pre zdravie človeka.

Táto medicínska konferencia má za cieľ zdôrazniť, že v oblasti pitia piva a zdravia sa objavujú nové poznatky,“ uviedol predseda konferencie profesor Jonathan Powell z výskumnej organizácie Medical Research Council Human Nutrition Research v Cambridgi.

Podľa záverov konferencie rozumné pitie piva:

  • znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení
  • pomáha udržiavať krvný tlak na primeranej úrovni a znižuje riziko infarktu
  • je prospešné pre imunitný systém – zdraví dospelí ľudia sú menej náchylní ochorieť
  • má protizápalové účinky, prispievajúce k zdraviu srdca
  • zohráva úlohu v boji s osteoporózou, pretože zlepšuje minerálnu hustotu kostí
  • pomáha v boji proti rakovine vďaka obsahu látok nazývaných flavinoidy v chmeli
  • znižuje riziko demencie vďaka prospešnému vplyvu na zachovanie funkcie mozgu v staršom veku
  • môže chrániť pred cukrovkou typu II, ktorú spôsobuje nesprávna výživa a zlý životný štýl
  • zlepšuje pleť pre vysoký podiel vitamínu B a kyselín podporuje metabolizmus k regenerácii kože. Zvyšuje tvorbu kolagénu i pigmentu, pokožka je hladká a pružná.
  • zaháňa nespavosť. Chmeľ pôsobí ako prírodné sedatívum, ktoré upokojuje nervy. Preto si pred spaním s pokojným svedomím dajte pohár piva.

ĎALŠIE UŽ OVERENÉ INFORMÁCIE:

Pivo obsahuje mnoho látok, ktoré pôsobia kladne na ľudský organizmus. Medzi najužitočnejšie látky, ktoré sú v pive, patria vitamíny B, stopové prvky, antioxidanty a ionty. Možno by ste ani neuverili, že pivo je v porovnaní s vínom oveľa zdravšie. Pivo má aj ďalšie výhody oproti vínu. V pive je vyšší obsah vody, približne 92 percent, a preto pivo dodá telu oveľa viac potrebných tekutín. Druhá výhoda je vo vyššom obsahu vitamínov, kde prevažujú vitamíny skupiny B.

Pivo vS limonada

PIVO vs. LIMONÁDA

Pivo obsahuje cukry a preto je pivo zdrojom kalórii. Ľudia si myslia, že z piva sa priberá. Priemerný liter piva má okolo 1500 kJ. Oproti tomu limonády a džúsy majú približne o  200 až 500 kJ viac. Preto to všetko závisí na množstve skonzumovania nápojov. Kto pije veľa limonád a sladkých nápojov, prijíma oveľa viac energie, než ten kto pije veľa piva. Limonády neobsahujú žiadne vitamíny, ale pivo ich obsahuje. Preto konzumujeme len prázdne kalórie, ktoré sú obsiahnuté v limonádach.

Brucho

PIVNÉ BRUCHO

Je to len mýtus. V limonádach a v sladkých nápojoch sa nachádza viac kalórii ako je v pive. Pri miernom pití piva sa hmotnosť nemení. Skutočná príčina je vo vysoko kalorických tučných jedlách, ktoré jeme spolu s pivom. Môžeme to jednoducho dokázať. Pivo obsahuje oxid uhličitý a horké látky chmeľu, ktoré dráždia sliznicu tráviaceho traktu a spôsobujú zvýšenú produkciu tráviacich štiav. Preto pivo zvyšuje chuť k jedlu a môže viesť k vyššej konzumácii.

Miera piva

MIERA PITIA

Podľa niektorých ľudí je pivo zdrojom závislosti na alkoholu. Odborníci sa zhodujú na tom, že samotné pivo nespôsobuje závislosť, ale spôsobuje to kombinované pitie s tvrdým alkoholom. Kto pije len pivo v krčme, ten odchádza vždy s čistou mysľou.

V malom množstve má pivo jednoznačne priaznivé účinky pre naše telo. Rozumná denná dávka , ktorá nemôže človeku ublížiť ba práve naopak, je 40 gramov alkoholu. Zdravá miera dospelého zdravého muža je denne vypiť dve veľké piva (t.j.  2 x 0,5l pivo), žena by mala denne vypiť maximálne jedno malé alebo jedno veľké pivo podľa svojich možností.

Ako pivo pôsobí na organizmus?

Priam zázračne, pretože v pive sa nachádza aj rozpustná vláknina, síce v nepatrnom množstve, ale aj tak dokáže pri trávení napomáhať črevám, pretože na seba viaže toxické látky. Trávenie podporujú horčiny a aromatické látky práve z chmeľu. Mnohých ľudí to možno prekvapí, ale pivo obsahuje aj antioxidanty, ktoré podporujú činnosť srdca, celý tráviaci trakt, zrážanlivosť krvi, a dokonca zlepšujú aj videnie. V pive nájdeme aj vitamíny skupiny B ako napríklad kyselinu listovú, ktorá chráni pred infarktom.

Pivo ide ešte ďalej, pretože pomáha ľudskému organizmu znižovať hladinu škodlivého cholesterolu – LDL, ale naopak, zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu – HDL.